THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V poslednom čase sa thrash metalu darí a kapely produkujúce túto odnož metalu nemusia vždy pochádzať len z Nemecka. V Rakúsku pôsobí už nejaký ten rôčik kapela DEMOLITION, ktorú som mala česť vidieť aj naživo v predprograme veľkej nemeckej thrashovej trojky. V týchto dňoch sa pýšia čerstvo vydaným albumom s názvom „Existence“. O v poradí treťom CD v ich diskografii sa v promoletákoch dočítame samé chvály, podľa ktorých znie kapela na „Existence“ melodickejšie, silnejšie a zvukovo lepšie ako kedykoľvek predtým. Že to nie sú prázdne reči som sa mohla presvedčiť hneď po jeho prvom vypočutí. Máloktorý album si ma získa takto rýchlo. Len škoda, že ho nemôžem porovnať s dvomi predchádzajúcimi, aby som si to tvrdenie overila na vlastné uši.
Čím je „Existence“ taký výnimočný? Je to predovšetkým neodolateľná kombinácia thrashových riffov v spojitosti s deathovým spevom. Jeho autorom je známy ex-člen rakúskych DARKSIDE Wolf Süssenbeck. Tento prvok robí DEMOLITION veľmi originálnymi a ich hudba tým získava punc nevšednosti. Skladby sú priamočiare, majú jednoduchú štruktúru, väčšinou s naznačeným hlavným motívom hneď v úvode. Presne podľa hesla: V jednoduchosti je krása. Srší z nich toľko energie, že si každú z nich viem predstaviť v živom prevedení. Osobne asi najviac vyzdvihujem „Mankind´s Bleeding“, pre jej chytľavosť, a až hitové ambície. Rovnako obľúbenou sa u mňa stala päťka „Thermal Detonator“ s veľmi vydareným refrénom. Zaujala ma aj „Hypnotized Fall“. Začína v pomalšom tempe, potom sa však rozbehne vďaka strhujúcemu spevu. Záverečná „No Regrets“ ponúka výborný thrash s refrénom v duchu starého dobrého heavy metalu.
Skladby si napriek deathovému growlingu, ktorý nádherne plynie v súlade s thrashovou rytmikou, zachovávajú melodickú tvár. Pomerne veľký priestor dostala basgitara. Nehrmí, sotva počuteľná, niekde v pozadí. Práve naopak. V osmičke „Discover The Light“ tvorí dôležité predely v skladbe podobne ako v nasledujúcej „Hypnotized Fall“. Kvalitný zvuk je pri dnešných technických možnostiach samozrejmosťou, a inak tomu nie je ani v prípade „Existence“. Nahrávalo sa v slovenskom štúdiu Exponent, ktoré časom získalo neslávnu povesť, že každá nahrávka z neho znie rovnako. S tým sa však potýkajú aj mnohé iné zahraničné štúdiá. Nedalo mi to a porovnala som zvukovú úroveň na albume Rakúšanov s nahrávkami slovenských kapiel a jednoznačne najväčšiu kvalitu podľa mňa dosiahol „Existence“. Zopár euráčikov naviac a dobrý producentský tím robia svoje.
Hovorí sa, že tretia nahrávka je v kariére kapely rozhodujúca. O budúcnosť DEMOLITION sa naozaj strachovať nemusíme. Na „Existence“ si dali veľmi záležať a podarilo sa im nahrať album, ktorý znie „old schoolovo“ a pritom sviežo, aby dokázal držať krok so súčasným smerovaním thrashu.
Hovorí sa, že tretia nahrávka je v kariére kapely rozhodujúca. O budúcnosť DEMOLITION sa naozaj strachovať nemusíme. Na „Existence“ si dali veľmi záležať a podarilo sa im nahrať album, ktorý znie „old schoolovo“ a pritom sviežo, aby dokázal držať krok so súčasným smerovaním thrashu.
9 / 10
Wolf Süssenbeck
- spev
Thomas Pippersteiner
- gitara
Hans-Peter Rapp
- basgitara
Tom Kräutner
- bicie
1. Third Of Nine
2. Necromancer
3. Mankind’s Bleeding
4. Draining Blood
5. Thermal Detonator
6. Burned To Ashes
7. Betrayer
8. Discover The Light
9. Hypnotized Fall
10. No Regrets
Existence (2004)
Out Of Noland (2001)
...in The Beginning (1998)
Vydáno: 2004
Stopáž: 49:05
Produkce: Peter Böhm & DEMOLITION
Studio: Exponent
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.